Całkowity koszt pożyczki

Kuszące produkty czy też usługi na dzisiejszym rynku często są kosztowne. Jeżeli jest nas na nie stać wszystko jest w porządku, co jednak w sytuacji, gdy nasz portfel jest pusty? Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest zaciągnięcie zobowiązania w banku czy też instytucji pozabankowej. Zastanawiałeś się jaki jest całkowity koszt pożyczki?

koszt pożyczkiNie jest łatwe wyliczyć dokładnie wszystkich kosztów związanych z pożyczką. Z reguły są one podawane już w odsetkach bądź doliczane jako dodatkowe koszty przez instytucję pożyczkową.

Cała struktura kosztowa takich zobowiązań jest dość skomplikowana. Biorąc pod uwagę kredyty konsumenckie to jasno jest określona Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania (RRSO), określana przez ustawodawcę. Wyliczenie takiego wskaźnika to nie lada wyzwanie, ponieważ opiera się na skomplikowanym wzorze matematycznym i podawany jest w procentach.

Całkowity koszt pożyczki a RRSO

Wskaźnik RRSO bardzo często mylony jest przez kredytobiorców z oprocentowaniem pożyczki. Jest to błędne podejście, gdyż w RRSO nie zawierane są choćby nawet koszty związane z ubezpieczeniem zobowiązania. Wszystkich konsumentów najczęściej interesuje to ile muszą zapłacić za udzieloną pożyczkę, aby to sprawdzić wystarczy, że zliczysz wszystkie raty razem i wynik odejmiesz od tego odejmujemy wartość uzyskanego kredytu.

Weźmy pod uwagę konkretny przykład. Kwotę jaka nas interesuje przykładowo to 3000 zł. Oprocentowanie 5%,i okres spłaty 9 miesięcy. PlusBank zaoferuje nam RRSO w wysokości 8.30%, pobierana prowizja to 0% rata 344.54. Spójrzmy teraz na ofertę GetinBanku. Tutaj rata takiej pożyczki będzie wynosiła dokładnie 345.53 zł a więc już więcej niż w plus banku. Wynika to z większych kosztów: RRSO 15.95%, prowizja 2.49%.

Jeszcze więcej zapłacimy w Banku Pocztowym, który nalicza prowizję w wysokości 3% i RRSO 18.97. Zatem jak wynika z kalkulacji rata pożyczki wynosić będzie 347.36. W przypadku tej ostatnie zapłacimy o 126.24 zł więcej – czyli to są nasze całkowite koszty.

Wszystko zależy od aktualnej oferty banku czy też innej instytucje. Niektóre naliczają sobie inne koszty dodatkowe, które często są naciąganiem klientów na jeszcze większe koszty. Warto zatem zorientować się jak wygląda dokładnie kwota całkowita jaką będziemy musieli oddać.

Chcesz poznać jak kształtują się poszczególne koszty pożyczek w bankach? Zapraszamy Cię do odwiedzenia naszej strony internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.