Czy „pożyczka 0%” jest za darmo i faktycznie nic nie kosztuje?

0% pożyczkiPożyczyć 1000 zł i oddać tyle samo? Wydaje się dość kuszące, czyż nie?

Nawet znajomi niechętnie pożyczą nam 1000 zł na darmowy procent, każdy ogląda się za zyskiem, a przecież ryzyko zawsze istnieje. Pożyczkobiorcy może się przytrafić zdarzenie losowe, które uniemożliwi spłacenie pożyczki.

Czy zatem faktycznie są instytucje, które pożyczą nam pieniądze na zerowy procent? Sprawdźmy.

Pożyczka 0% – oprocentowanie to nie wszystko

Istnieje gro firm pożyczkowych, stosujących nie do końca uczciwe praktyki – choć jak najbardziej legalne. Nie są uczciwe pod względem polityki „fair” wobec klienta.

Ogłaszają się na swoich ulotkach i banerach z wielkim zerowym procentem i to jest prawda – oprocentowanie jest zerowe, jednak gdy zagłębimy się w umowę, okazuje się, że:

  • – marża pożyczki
  • – ubezpieczenie pożyczki,
  • – prowizja od udzielenia pożyczki,
  • – inne dodatkowe opłaty,

już nie są darmowe, a generują praktycznie 100% kosztu udzielanej chwilówki.

Dlatego tak ważne jest aby dokładnie czytać umowy. Firmy pożyczkowe mogą powiedzieć co chcą w swojej informacji handlowej, a na dole napisać klauzule, że informacja handlowa, nie stanowi oferty w myśl rozumienia ustawy. Teoretycznie firma pożyczkowa mogłaby napisać „dopłacimy Ci do tej pożyczki” i faktycznie, dopłacą złotówkę do Twojej raty. Jednak jak rozumiana jest reklama w tym przypadku? Zapewne wielu pomyśli, że mało tego iż zaciągnie się pożyczkę, to firma nam jeszcze dopłaci.

Są jeszcze uczciwe firmy pożyczkowe

Jednak nie można wkładać wszystkich do jednego worka, gdyż istnieje kilka firm pożyczkowych w których pożyczka 0% naprawdę istnieje i znaczy to samo co w ofercie i w reklamie.

Jedną z takich firm jest Vivus. Pierwsza pożyczka do 1400 zł jest faktycznie za darmo. Pożyczamy 1200 i oddajemy 1200. Ktoś doszukiwałby się haczyków, ale takowych nie ma. Firma w ten sposób buduje sobie ogromną bazę klientów, do których może wysłać promocję, reklamę i dowolną informację.

Takie działanie to silna dźwignia, która w przyszłości na siebie zarobi, gdyż według badań, aż 30% klientów przedłuża swoją pożyczkę już w pierwszym miesiącu. Zobaczcie jak wielki procent ludzi powraca.

One Reply to “Czy „pożyczka 0%” jest za darmo i faktycznie nic nie kosztuje?”

  1. Warto sprawdzić wszelkie warunki i zdawać sobie sprawę z tego, co sprawia, że możemy oddać pożyczkę tylko w wysokości, w której ją wzięliśmy na początku, bez płacenia odsetek, prowizji czy innych opłat dodatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *